Nastanek in zgodovina tabora
Tabor je nastal kot izraz sočasnega dogajanja v okolju na področju ustvarjalnosti, saj se je vedno več posameznikov ukvarjalo s slikarstvom in kiparstvom ter pri tem dosegalo vidne uspehe. V občini Trebnje se je konec 60. let 20. stoletja pojavila ideja, da bi organizirali srečanje samoraslih umetnikov s katerim bi se pridružili drugim centrom umetnosti ter likovno umetnost približali splošni publiki. Tako je bil leta 1968 organiziran prvi tabor slovenskih naivnih slikarjev na katerem je sodelovalo 9 ustvarjalcev. Tabor se je kaj hitro razvil v jugoslovansko, nato pa mednarodno prireditev na kateri so sodelovali umetniki iz Evrope, Afrike, Azije in Amerike. Ustvarjalci so se srečevali v Trebnjem, kar jim je omogočilo izmenjevanje izkušenj ter navezovanje stikov s tujimi umetniki. Ti so v Trebnjem slikali in kiparili.
Od nastanka galerije je strokovno delovanje nadziral in usmerjal Umetniški svet /Strokovni svet, ki so ga sestavljali ugledni strokovnjaki in umetnostni kritiki.
Med njimi so bili: dr. Zoran Kržišnik (direktor Moderne galerije od 1957 do 1986), ki je Umetniškemu svetu predsedoval vse do svoje smrti leta 2008; dr. Mirko Juteršek (likovni kritik in nekaj časa tudi profesor na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani); Janez Gartnar, Nebojša Tomašević, Aleksander Bassin (likovni kritik in direktor Mestnih galerij Ljubljana od 1989 do 2009), Gerhard Ledić, Andrej Pavlovec, Vladimir Maleković in Blaž Peršin.