
Ta veseli dan kulture, 3. december 2022, v Galeriji likovnih samorastnikov Trebnje začenjamo s predavanjem. Pridružila se nam bo arheologinja Helena Forznarič in predstavila Arheološke najdbe doline rek Mirne in Radulje.
Ob slovenskem kulturnem prazniku že tradicionalno organiziramo predavanje o Sloveniji za naše najzvestejše obiskovalce, ki prihajajo tudi iz vrst krožka Zgodovina umetnosti skozi čas, ki se odvija v sklopu UTŽO Trebnje.
Vabimo vas, da se nam pridružite na predavanju ob 9. uri. Spoznavali bomo arheološka najdišča v občinah Mirna, Šentrupert in Mokronog-Trebelno. Spregovorili bomo o arheoloških najdbah kamnitega orodja, raznolikih dokazih poselitve iz železne in rimske dobe ter o najdbah iz slovanskih grobišč.
Helena Fornazarič je o mirnskih najdbah zapisala:
Mirnska dolina je bila poseljena že v starejši kameni dobi. Najdbe kamnitega orodja v Rojah pri Mirni, višinska naselbina iz konca 5. tisočletja pred n. št. je bila na Gradcu pri Mirni nad cerkvijo sv. Helene, iz železnodobnega obdobja je višinska naselbina Kincelj nad Trbincem, v bližini je bil bojevniški grob, v katerem so našli latensko železno čelado, ki je bila uvožena iz južnoalpskega prostora. Gomilna grobišča so bila odkrita na področju vasi Volčje njive, v gozdu “Kozlevcu”med vasjo Stan in gradom Zapuže in Homu pri Sajenicah. Iz rimskega obdobja je vodovod, ki so ga izkopali na Dobu pri Mirni, sledove rimske poselitve so našli pri pokopališču Sv. Helena in Mali Ševnici, na Trbincu so našli rimski nagrobnik, tu se je nadaljevala naselitev v pozni antiki. Na osnovah nekdanje rimske trdnjave se je razvil mirnski grad, ponos Mirne.
Lepo vabljeni.
Utrinki s predavanja