Vabljeni na detektivsko izkušnjo v Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje!
Spoznajte stalno razstavo in naivno umetnost prek Virtualnega vodiča GLST. Galerija je pred kratkim dobila novega sodelavca. Samo Rastnik, navdušenec nad naivno umetnostjo in varuh galerije, vas bo toplo sprejel prek vaših mobilnih telefonov in vas popeljal po zgodovini Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov in zbirke. Poskrbel bo tudi za zabavo in vam zastavil nekaj ugank, ki bodo od vas zahtevale pozorno opazovanje slikarskih del na razstavi.
Virtualni vodnik je nastal v sklopu projekta Virtualna galerija likovnih samorastnikov Trebnje: kulturna dediščina v obogateni resničnosti. Kot del projekta smo v januarja izvedli tudi delavnice Naivna umetnost v digitalnem okolju. Najprej smo se družili na delavnici digitalne fotografije, kjer smo se pod mentorstvom fotografa Boštjana Puclja naučili maksimalno izkoristiti svoj mobilnik za kvalitetno fotografiranje. Nadaljevali smo z delavnico kiparjenja, kjer so udeleženci inspiracijo iskali v kiparskih delih iz naše zbirke. Vodila jih je Nina Mrđenović, ki je poskrbela, da so smo se primerno zapacali med izdelovanjem glinenih kipov in njihovih odlitkov. Kot zadnjo smo organizirali delavnico 3D tiska, ki jo je vodil Jan Ravbar. Na delavnicah smo spoznali kaj vse je možno izdelati s 3D tiskalnikom, kako upravljati z njim in izdelali načrt za lasten izdelek. S 3D tiskom so nastali tudi spominki Galerije likovnih samorastnikov Trebnje, ki črpajo inspiracijo iz umetniške energije, ki se vsako poletje v Trebnjem nabere ob Mednarodnem taboru likovnih samorastnikov. Nastala je knjižna kazalka v obliki čopiča, stojalo za telefon, ki je oblikovano kot slikarsko stojalo in ustvarjalni pripomoček kot slikarska paleta.
Naš cilj je bil udeležencem delavnic posredovati praktična znanja, ki jih lahko uporabijo tudi izven galerijskih zidov. Rezultat srečanj pa so čudoviti izdelki. Z njimi bomo oblikovali potujočo fotografsko-kiparsko razstavo, ki ne samo, da bo povezovala medgeneracijske ustvarjalce, temveč tudi prepletla sodobne tehnične in tehnološke pristope in umetnost. Izdelki so bili nato predstavljeni na potujoči razstavi Gradniki celote, ki je obiskala Kulturno kongresni center v Dolenjskih Toplicah, OŠ Žužemberk, knjižnico v Ivančni Gorici in tudi našo galerijo.
V aprilu so se v galeriji družili tudi muzejski delavci, ki so skupaj raziskovali uspešne pristope k privabljanju najstnikov v kulturne inštitucije na strokovnem dogodku Najstniki v (kratkem?) stiku s kulturno dediščino. O razmerju med ljudmi in tehnologijami ter potrebi najstnikov po pristnem stiku v živo, ki je predvsem v luči covidne in postcovidne družbe, ključen za vzpostavitev pozitivnega in trajnega odnosa med kulturno ustanovo in potencialnimi obiskovalci je predaval antropolog dr. Dan Podjed. Predavanja bo odlično izhodišče za premislek o uporabi tehnologije v kulturnih ustanovah. Nakar sta likovna pedagoginja Tamara Bregar in umetnostna zgodovinarka Kaja Cajhen in Narodne galerije, predstavili primere dobrih praks in izvedli delavnico, kjer so udeleženci na primeru umetnine zasnovali svoj program za mlade v obliki krajše delavnice, tečaja ali počitniških delavnic.
Projekt Virtualna Galerija likovnih samorastnikov Trebnje: kulturna dediščina v obogateni resničnosti je sofinanciran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, ukrep LEADER.