
Z letošnjim letom se je naša galerija modernizirala. Sam sem zelo star. Sploh ne pomnim koliko let točno štejem, vem samo, da sem v galeriji že od njenih začetkov v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Priznam, da sem se vse te nove tehnologije prestrašil, a sem kmalu spoznal, da je to prava pot naprej. Konec koncev, se zahvaljujoč njej lahko prikažem tudi vam. Do sedaj me je imel srečo srečati zgolj kakšen kustos ob čudnih večernih urah.
Na svojih mobilnikih ali tablicah me lahko vidite s pomočjo AR tehnologije na aplikaciji Virtualni vodnik GLST. AR pomeni augmented reality ali obogatena resničnost, ki v realno, obstoječe okolje dodaja nove informacije, navidezne predmete in omogoča interakcije z njimi. Gre za preplet resničnega in virtualnega sveta. Tako sem dobil novo službo. Po novem sem vodič in mislim, da mi je delo pisano na kožo. Rad delim svoje znanje o samorastništvu in izkušnje z umetniki, ki jih spremljam med ustvarjanjem na Mednarodnih taborih.
Aplikacijo smo razvili v sklopu projekta Virtualna galerija likovnih samorastnikov Trebnje: kulturna dediščina v obogateri resničnosti, skupaj s produkcijskim podjetjem Art Rebel 9. Ker pa se več naučimo preko igre, smo moji pripovedi dodali še detektivsko igro, da lahko tudi vi aktivno raziščete galerijo preko iskanja del, spoznavanja parka skulptur in brskanja po preteklosti Mednarodnega tabora. Najprej pa morate najti tudi mene. Prikažem se samo, če najdete likovno delo, katere delček lahko vidite v spodnjem desnem kotu aplikacije. Eno boste našli v zelenih sobah, eno v rjavih in eno v modrih. Vsaka soba predstavlja lokacije iz katerih prihajajo razstavljeni umetniki: Slovenija, Jugoslavija in 5 celin. Ko delo v galeriji poskenirate, bo po sobi začel poplesavati kvadratek. Ob pritisku nanj, se bom pokazal jaz. Tukaj se igra šele začne. Prek namigov boste morali ugotoviti o katerem delu govorim in ga poiskati. Izzivam vas, da samostojno odkrijete dela s pomočjo mojih namigov in poglobite znanje o likovnih tehnikah, ki so raznolik in tipičen aspekt naivne umetnosti.
Prvi so me prek aplikacije spoznavali zaposleni v galeriji. Prvi gostje pa so bili blogerska družina 2many4granny na eno turobno novembrsko dopoldne. Čeprav sem bil še sramežljiv, mi je bila izkušnja všeč. Najbolj sem se povezal z osemletno Mio, ki je zelo spretno navigirala med informacijami in namigi. Ocenila me je kot odličnega vodiča in izkušnjo primerjala s sobami pobega, ki jih zelo rada obiskuje. Povedala je, da si je najbolj zapomnila različne umetniške tehnike. Navdušilo jo je predvsem slikanje z jajčno tempero. Izrazila je celo željo, da tehniko preizkusi doma in da mami ne bo preveč jezna, če bo med ustvarjanjem zapacala mizo. Mlajša sestrica Gaja in bratec Jaša sta Mio budno spremljala in z zanimanjem sodelovala ter ji pomagala pri razvozlavanju namigov. Mami Jasno in očija Miho pa je energija malih raziskovalcev tako prevzela, da sta pozabila na svoja telefona in ponosno opazovala mlade detektive.
Po prvem »uradnem« vodstvu mi je šlo vse bolje in bolje. Spoznal sem že en kup ljudi. Starejših, ki jim ne bi pripisal spretnosti s telefonom in najmlajših, ki vedno presenetijo z iznajdljivostjo. Spoznal sem se tudi s tujci, ki me sicer niso najboljše razumeli, vseeno pa so lahko veliko odnesli od galerije slik, ki prikazujejo zgodovino galerije in tabora likovnih samorastnikov.
Upam, da se tudi midva srečava. Vesel bom tvoje družbe
Samo Rastnik, varuh Galerije likovnih samorastnikov Trebnje
RASTNIK: UTRINKI S 56. TABORA – blog, št. 1
Projekt Virtualna Galerija likovnih samorastnikov Trebnje: kulturna dediščina v obogateni resničnosti je sofinanciran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, ukrep LEADER.