
Ob aktualni razstavi Tomaž Hartman, Koščki, vas vabimo na zanimiv pogovor, v četrtek, 14. 4. 2022, ob 18. uri z naslovom Mozaik, asemblaž in sodobna umetnost. Z osrednjim gostom Aljažem Vidrajzom se bo pogovarjal Jurij Smole.
Začasna razstava Koščki predstavlja dela Tomaža Hartmana, nagrajenca 53. Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov Trebnje leta 2020. Tomaž Hartman se navdihuje pri starejši, pa tudi sodobni umetnosti, eden njegovih najljubših sodobnih slovenskih ustvarjalcev pa je Andraž Vidrajz.
Kaj je to mozaik, asemblaž, zloženka? Kakšna je razlika med antičnim in sodobnim mozaikom?
Odgovore najdete na pogovoru Aljaža Vidrajza in Jurija Smoleta.
V pogovoru se bosta dotaknila ustvarjanja mozaikov v rimski dobi, ko je tovrstna umetnost cvetela in dosegla enega svojih viškov. Ostanke rimskega mozaika so našli tudi v Trebnjem na Maistrovi ulici.
Jurij Smole in Andraž Vidrajz se bosta dotaknila antičnih tehnik izdelave mozaika ter spregovorila o posebnostih tehnike in materialov v opusu Aljaža Vidrajza. Ugotavljala bosta, kaj je to asemblaž, razpravljala o sodobnem mozaiku in njegovih poetičnih možnostih.
Lepo vabljeni.
Aljaž Vidrajz: Izobrazba na najbolj cenjeni šoli za mozaiciste Scuola Mosaicisti del Friuli v Italiji je Aljažu omogočila mozaik spoznati v vsem njegovem bistvu. Poglabljanje v zakonitosti in tehnike, pridobivanje ogromno znanja o materialih in v času študija položenih tisoče mozaičnih koščkov, je tlakovalo pot do samostojne profesionalne kariere mozaicista.
V njem je vedno vrela kreativna energija, z vsakim delom je stopal dlje in odkrival več. Izpilil je samosvojo likovno govorico – mozaično 3D-tehniko, ki je bila temelj za ustvarjanje lastnih umetniških del.
Njegova umetniška dela se razvijajo postopoma. Moč sporočila in ideje se sestavljajo košček za koščkom, tessero za tessero in ga vodita prek igre senc, odsevov, tekstur in barv. Rezultat je podoba, ki opazovalca nagovarja, naj jo zaužije kot celoto, in ga hkrati vabi, naj se poglobi v njene detajle in odkrije lepoto mozaičnih gradnikov.
Trajnostno naravnana umetniška dela posegajo v prostor, ga soustvarjajo in so pomemben arhitekturni element.
Vrsto let svoje znanje predaja na rednih tedenskih in vikend mozaičnih delavnicah. Z osebnim pristopom, preizkušenimi postopki in mentorstvom ljubiteljem umetnosti omogoča, da ustvarijo svoja mozaična dela. Mozaik je tehnika, ki ne pozna bližnjic in zahteva svoj čas. Terja popolno predanost, osredotočenost in notranji mir. Je neke vrste meditacija, ki navdaja z željo po stalnem ustvarjanju.
Kot strokovni sodelavec sodeluje pri različnih projektih in izobraževanjih, umetniška dela predstavljam na razstavah ter se udeležujem umetniških kolonij doma in po svetu.
Jurij Smole: akademski kipar, magister, ki je končal ALUO in se tam zaposlil kot predavatelj za kiparjenje, materiale in tehnike.
Njegov kiparski opus je pretežno v kamnu (kinetični kipi v zadnjem času) in bronu, pred tem ukvarjanje z destrukcijo in njeno poetiko v kamnu.
Je vodja programa galerije Domžale in projekta Galerija na potepu. Razstavljal je doma in v tujini.
Vljudno vabljeni.